Naturalne czynniki chłodnicze

Na całym świecie, w wielu miejscach w wyniku ustawodawstwa krajowego lub regionalnego, odchodzi się od tradycyjnych czynników chłodniczych na rzecz czynników chłodniczych o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). W szczególności szybko rozwija się rynek naturalnych czynników chłodniczych, takich jak amoniak, CO2 i węglowodory.

Choć nie jest to pierwszy przypadek dużych zmian na rynku czynników chłodniczych, obecna zmiana różni się pod względem liczby dostępnych opcji. W przeszłości możliwość przejścia z jednego czynnika na drugi umożliwiała stosunkowo łatwy proces w całym łańcuchu dostaw, a bezpośrednie komponenty umożliwiały szybką i prostą modernizację. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna, a "właściwy" wybór czynnika chłodniczego w dużym stopniu zależy od danego urządzenia i zastosowania.

W Alfa Laval pracują czołowi eksperci w dziedzinie naturalnych czynników chłodniczych. Ich doświadczenie pozwoliło nam na opracowanie szerokiej gamy wymienników ciepła zaprojektowanych specjalnie do pracy z trudnymi i czasami niebezpiecznymi substancjami, takimi jak dwutlenek węgla (R744), amoniak (R717) i propan (R290). Skontaktuj się z nami już dziś, a my wspólnie z Tobą znajdziemy optymalną technologię dla Twoich specyficznych potrzeb.

Cleantech-Natural-refrigerants-final-210303.jpg

Przewodnik dotyczący wyboru i dostosowania czynników chłodniczych

Na rynku czynników chłodniczych zachodzą obecnie ogromne zmiany. Ze względu na troskę o środowisko, przepisy prawne wymuszają stopniowe wycofywanie tradycyjnych czynników chłodniczych na rzecz nowych alternatyw o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Przeczytaj niniejszą białą księgę, aby zapoznać się z podstawowymi zasadami doboru i stosowania alternatywnych czynników chłodniczych w różnych zastosowaniach grzewczych i chłodniczych.

AL-NRVTS WP-640x360

Doświadczenie w zakresie czynników chłodniczych przyszłości

Masz pytania dotyczące właściwego nowego czynnika chłodniczego do pomp ciepła, klimatyzacji lub zastosowań chłodniczych? Chcesz dokonać zmiany i nie wiesz od czego zacząć? Posłuchaj eksperta Alfa Laval Matteo Munari, kierownika działu rozwoju zastosowań i produktów, który opisze niektóre z wyzwań związanych z pracą z nowymi czynnikami chłodniczymi i dowiedz się, w jaki sposób udało nam się je rozwiązać.

Nasze rozwiązania

Alfa Laval AlfaNova

Większość płytowych wymienników ciepła stosowanych w chłodnictwie komercyjnym lub przemysłowym o małej wydajności jest zbudowana z lutu miedzianego. Chociaż jest to odpowiednie rozwiązanie dla wielu zastosowań, to jednak reaguje negatywnie z amoniakiem, który jest ważnym naturalnym czynnikiem chłodniczym. AlfaNova jest jedynym na rynku płytowym wymiennikiem ciepła wykonanym w 100% ze stali nierdzewnej, zbudowanym przy użyciu naszej unikalnej metody łączenia. Dlatego też stanowi on wysoce kompaktowe i wydajne rozwiązanie do chłodzenia bardzo czystych, wrażliwych cieczy oraz przy wykorzystaniu potencjału amoniaku o niskim współczynniku GWP.


Dowiedz się więcej

Półspawane płytowe wymienniki ciepła Alfa Laval

W przypadku systemów chłodniczych stosowanych w chłodnictwie przemysłowym, nasze kompaktowe półspawane wymienniki ciepła zapewniają jeszcze wyższą efektywność i niezawodność przy wykorzystaniu amoniaku jako czynnika chłodniczego o niskim GWP. Półspawane wymienniki ciepła Alfa Laval są również wybierane jako wymienniki ciepła w systemach kaskadowych wykorzystujących CO2 jako czynnik wtórny w procesach zamrażania, redukując ładunek amoniaku i zapobiegając ryzyku zanieczyszczenia krzyżowego dzięki sprawdzonemu systemowi uszczelnień RefTight™.


Dowiedz się więcej

Lutowane płytowe wymienniki Alfa Laval 

Nasze lutowane miedzią płytowe wymienniki ciepła są kompaktowym, wydajnym i bezobsługowym rozwiązaniem do ogrzewania, chłodzenia, odparowywania i skraplania w wielu zastosowaniach chłodniczych i z większością typów przyjaznych dla środowiska czynników chłodniczych o niskim GWP. Obejmuje to ważne naturalne czynniki chłodnicze, takie jak CO2 i węglowodory. Każda jednostka została zaprojektowana pod kątem optymalizacji działania i posiada szereg unikalnych cech, które zapewniają zarówno doskonałą wydajność cieplną, jak i maksymalną niezawodność.


Dowiedz się więcej

Szukasz więcej informacji i pomocy technicznej?

Czy Twoja firma potrzebuje dostępu do plików BIM, rysunków 3D lub innych narzędzi doradczych? Zajrzyj na Portal dla Projektantów HVAC, gdzie znajdziesz najnowsze materiały dla Twojej branży.

Alfa Laval Heating and cooling hub

Czysta energia

Skontaktuj się z nami

Dowiedź się więcej na temat naszych zrównoważonych rozwiązań

Skontaktuj się z nami

Twoje informacje są przechowywane i przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności i ochrony danych.