AC
Alfa Laval AC to płytowe lutowane wymienniki ciepła, które zapewniają efektywną wymianę ciepła w kompaktowej obudowie. Wymienniki ciepła Alfa Laval AC są zoptymalizowane do pracy w systemach chłodniczych i układach klimatyzacyjnych, agregatach chłodniczych oraz pompach ciepła. Zakres wydajności: 1 do 1200 kW.
Płytowe lutowane wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w instalacjach chłodniczych. Zwykle są one używane do wymiany ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym (medium po stronie pierwotnej) lub wodą/glikolem po stronie wtórnej.
Wymiennik ciepła Alfa Laval AC jest głównie stosowany jako:
- Parownik w układzie z zaworem rozprężnym do chłodzenia wody
- Skraplacz do odprowadzania lub odzyskiwania ciepła do podgrzewu wody
- Ekonomizer do dochładzania ciekłego czynnika chłodniczego i przegrzewania czynnika gazowego
Wymienniki ciepła mogą być również wykorzystywane jako:
- Dochładzacze do chłodzenia ciekłego czynnika chłodniczego wodą
- Wymienniki pośrednie cyklu absorpcyjnym do wstępnego ogrzewania roztworu rozcieńczonego lub wstępnego chłodzenia roztworu stężonego
Wyszukaj wymiennik
Dobierz odpowiedni wymiennik ciepła w szybki i intuicyjny sposób
Zasada działania
W płytowych lutowanych wymiennikach ciepła stosowanych w zastosowaniach HVAC zwykle wykorzystywany jest przepływ równoległy do uzyskania najbardziej wydajnej wymiany ciepła. W wymiennikach jednobiegowych, wszystkie połączenia są umieszczone na płycie czołowej wymiennika, co upraszcza instalację.
Zasada działania parownika
W przypadku gdy wymiennik ciepła ma pracować w funkcji parownika, dwa media przepływają naprzemiennie przez kanały, uformowane pomiędzy płytami, zawsze w przeciwnych kierunkach (przepływ przeciwprądowy).
Dwufazowy czynnik chłodniczy (para + ciecz) wprowadzany jest dolnym, lewym króćcem. Jakość pary zależy od warunków pracy instalacji.
Układy z zaworem rozprężnym
Wewnątrz kanałów następuje odparowanie cieczy czynnika chłodniczego, który następnie zostaje przegrzany o kilka stopni Celcjusza. Na schemacie parownika, jasno- i ciemnoniebieskie strzałki wskazują wejście i wyjście czynnika chłodniczego.
Woda (glikol), która ma być schładzana, przepływa przeciwprądowo w sąsiednim kanale. Jasno- i ciemnoczerwone strzałki wskazują wejście i wyjście wody (glikolu).
Zasada działania skraplacza
Czynnik chłodniczy wpływa do wymiennika górnym, lewym króćcem w postaci gorącego gazu i zaczyna się skraplać na powierzchni płyt aż do pełnego skroplenia, a następnie jest nieznacznie przechładzany. Na schemacie skraplacza, jasno- i ciemnoniebieskie strzałki wskazują wejście i wyjście glikolu. Czynnik chłodniczy płynie w przeciwprądzie w sąsiednim kanale i jest schładzany. Jasno- i ciemnoczerwone strzałki wskazują wejście i wyjście czynnika chłodniczego.