Membrany MBR
Technologia bioreaktorów membranowych to przyszłościowe rozwiązanie do oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych. Pozwala na maksymalizację odzysku zasobów, minimalizację kosztów i wdrożenie w swojej działalności perspektywy gospodarki cyrkulacyjnej. Moduły membranowe Alfa Laval dla bioreaktorów łączą w sobie zalety technologii włókien drążonych i płaskich arkuszy. Stosując membrany MBR Alfa Laval uzyskuje się bezproblemowe oczyszczanie ścieków MBR przy niskich kosztach eksploatacji.
Bioreaktory membranowe ─ całościowe rozwiązanie dla oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych
- Zminimalizuj zużycie energii
- Zmniejszenie potrzeb w zakresie czyszczenia
- Ułatwienie konserwacji
- Maksymalizacja wydajności
W czołówce technologii MBR - Przedstawiamy zmodernizowaną membranę MBR firmy Alfa Laval
W nowej wersji naszych modułów filtracyjnych do bioreaktorów membranowych wprowadzono szereg ulepszeń, które zwiększają wydajność, zmniejszają zużycie energii i jeszcze bardziej redukują koszty utrzymania. Bazując na sprawdzonej technologii, którą stosujemy w setkach instalacji od ponad 15 lat, nasza nowa membrana MBR gwarantuje niezawodną pracę przy możliwie najniższym całkowitym koszcie posiadania. Niezależnie od wymiarów Państwa zbiornika, możemy zmaksymalizować wydajność Państwa instalacji dzięki naszym modułom membranowym o różnych rozmiarach, które można ustawiać jeden na drugim.
Membrany MBR - case stories
Na całym świecie zainstalowanych jest ponad 150 systemów MBR Alfa Laval, które obsługują wszystkie rodzaje oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych.
Central Clear Creek wykorzystuje membrany MBR Alfa Laval.
Clear Creek w Denver, Colorado, wybiera membrany MBR Alfa Laval zamiast konwencjonalnego osadu czynnego (CAS) ze względu na wysoką jakość ścieków, niezawodność, oszczędność kosztów dzięki niskim wymaganiom konserwacyjnym, łatwość obsługi i wiele innych.
Schwander Polska wybiera MBR Alfa Laval ze względu na niskie koszty eksploatacji.
Firma Schwander Polska zajmuje się projektowaniem, budową i eksploatacją oczyszczalni ścieków w oparciu o technologię bioreaktorów membranowych (MBR). Aby zapewnić długi i bezawaryjny czas pracy przy minimalnych kosztach eksploatacji, firma zdecydowała się na zastosowanie membran MBR Alfa Laval we wszystkich projektach oczyszczania wody w technologii MBR.
MBR Alfa Laval maksymalizuje elastyczność i jakość ścieków w KMC.
Producent skrobi ziemniaczanej KMC przetwarza w swojej oczyszczalni ścieków ścieki o zawartości 10 000 mg ChZT/l. Dzięki membranom MBR Alfa Laval, firma ma możliwość zastosowania najbardziej odpowiednich bakterii w swoich bioreaktorach membranowych i może spełnić wymagania gminy dotyczące jakości ścieków w oczyszczalni.
Zasada działania
Natura jest pełna przykładów inteligentnych, wydajnych procesów, i wiele z nich stanowiło dla nas inspirację przy projektowaniu modułów MBR. Nowe urządzenia charakteryzują się niskimi kosztami energii, zredukowaną koniecznością mycia i wysoką jakością wody. Nasze systemy podlegają ciągłemu procesowi doskonalenia, za którym stoi przewodnia myśl: naturalna wydajność.
LowResist™
Unikalna konstrukcja LowResist firmy Alfa Laval sprawia, że moduły membranowe charakteryzują się wyjątkowo niskim spadkiem ciśnienia. Dzięki bardzo niskiemu ciśnieniu transmembranowemu (TMP) membrany Alfa Laval MBR wymagają znacznie mniej czyszczenia i konserwacji niż inne dostępne na rynku systemy MBR. Niskie ciśnienie transmembranowe oznacza, że zapychanie membran powodowane jest głównie przez zanieczyszczenie powierzchniowe, które łatwo usuwa się, a zapychanie porów jest minimalne.
Dlatego też nasze membrany MBR mogą pracować z wykorzystaniem siły grawitacji przy napełnieniu zbiornika wodą tylko 1 m powyżej modułu, co umożliwia maksymalizację wydajności w zbiorniku bez konieczności stosowania pomp.
Udoskonalona technologia LowResist, pozwala bardziej obniżyć ciśnienie transmembranowe. Membrany mają otwarte boki, co umożliwia swobodny przepływ wody do zbiorników permeatu. Prowadzi to do bardziej równomiernego rozkładu ciśnienia na membranie, co wpływa na zwiększenie wydajności i zmniejsza potrzebę czyszczenia.
S Aerator™
Nasz najnowszy model systemu MBR jest wyposażony w system napowietrzania S Aerator™. Zmniejsza on zużycie powietrza i eliminuje konieczność usuwania zatorów, co jest szczególnie uciążliwe w tradycyjnych, wieloliniowych systemach napowietrzania. Ich czyszczenie i ponowne uruchomienie jest procesem pracochłonnym i czasochłonnym.
System S Aerator™ opracowany przez Alfa Laval posiada jednoliniową konstrukcję, co sprawia, że spłukuje się samoczynnie. Wszelkie zatory są automatycznie wypłukiwane, gdy ciśnienie powietrza wzrasta. Automatycznie wypłukiwana jest również woda, która dostała się do systemu z powodu zablokowania, co oznacza, że na żadnym etapie nie ma potrzeby ręcznej obsługi.
Konstrukcja samoczynnego płukania umożliwia niezawodne włączanie i wyłączanie dopływu powietrza podczas pracy, co pozwala na uruchamianie modułów membranowych ze zmiennym napowietrzaniem. Oznacza to, że oczyszczanie powietrzne jest stosowane naprzemiennie w systemach z więcej niż jednym modułem membranowym. Jest to możliwe bez problemów z zanieczyszczeniem dzięki bardzo niskiemu ciśnieniu transmembranowemu. Dużą korzyścią są obniżone koszty energii, koszty inwestycyjne i utrzymania.
System napowietrzający zakończony jest otwartym pionowym przewodem spustowym. Taka konstrukcja pozwala dokładnie stwierdzić, czy bioreaktor nie jest nadmiernie eksploatowany. Wszelkie pęcherzyki powietrza z przewodu końcowego wskazują, że system odbiera zbyt dużo powietrza i że przepływ powietrza powinien być wyłączony.
QuickSwap™
Unikatowy system QuickSwap™ firmy Alfa Laval umożliwia pojedyncze wyjmowanie każdego pakietu płyt modułu, zmniejszając wysokość podnoszenia wymaganą nad modułem membranowym.
Moduły membranowe Alfa Laval MBR są doskonałym rozwiązaniem do zastosowania wewnątrz budynków lub jako instalacje podziemne, w których dodatkowa wysokość podnoszenia oznacza większe koszty kapitałowe.
Unikatowy system QuickSwap™ firmy Alfa Laval ułatwia wymianę membran. Po zamontowaniu wszystkich membran w module, cały pakiet można wymienić za jednym razem bez konieczności indywidualnej wymiany każdego elementu membrany.
Aby wymienić pakiet membran wystarczy obniżyć poziom w zbiorniku, wyjąć pakiet płyt i zamontować nowy. Nie ma potrzeby wyjmować całego modułu ze zbiornika lub sprawdzać czy każda membrana została poprawnie zamontowana.
Zoptymalizowane dla osiągania wyższych wydajności
Nowe moduły membranowe Alfa Laval MBR wymagają zachowania dostępu tylko z dwóch stron do wykonania prac serwisowych i dlatego mogą być instalowane obok siebie w rzędach, co znacznie zwiększa gęstość zainstalowanej membrany.
Różne rozmiary modułów w połączeniu, wykorzystujące małą głębokość wody do pracy grawitacyjnej, umożliwiają optymalizację wykorzystania istniejących zbiorników i maksymalizację zainstalowanej powierzchni membrany. Dzięki rozwiązaniu Alfa Laval uzyskujesz największą powierzchnię membrany na objętość zbiornika.
Wysoka odporność na porastanie i brak porowatości w membranach Alfa Laval MBR pozwala na pracę bioreaktora z osadami, w których stężenie ciał stałych jest nawet o 50% wyższe niż w przypadku filtrów od innych producentów.
Membrany ─ zaprojektowane dla procesów oczyszczania osadów
Membrany Alfa Laval są kluczową częścią oczyszczalni ścieków wykorzystujących technologię MBR. Wszystkie membrany stosowane w naszej technologii MBR są projektowane i produkowane w Alfa Laval, co zapewnia najwyższą ich jakość i trwałość.
Membrany wykonane są z odpornego na chlor PVDF i zostały zoptymalizowane pod kątem zastosowań w oczyszczalniach.
Membrany stanowią absolutną barierę dla bakterii, mikrotworzyw sztucznych i innych zanieczyszczeń, a oczyszczona woda gwarantuje spełnienie wymagań dla ponownego wykorzystania.
Pełna automatyzacja pozwala ograniczyć czas obsługi ze strony personelu
Membrany Alfa Laval MBR są łatwe w użyciu i mogą być w pełni zautomatyzowane. Wszystkie ważne aspekty, takie jak oczyszczanie powietrza, długość cyklu i CIP mogą być inicjowane, kontrolowane i monitorowane zdalnie. Jedyną czynnością ręczną jest upewnienie się, że zbiorniki do środków chemicznych są napełnione.
Wynikające z tego wymagania kadrowe są zatem niewielkie, około 1/4 czasu pracy operatora na zakład.
Cleaning
Bardzo niskie ciśnienie transmembranowe i brak zanieczyszczeń w porach oznacza, że czyszczenie jest bardzo rzadkie. Podczas normalnej pracy wystarczą 2 minuty odpoczynku co 10 minut, aby powietrze oczyszczające usunęło zanieczyszczenia z powierzchni.
Nie ma potrzeby częstego płukania zwrotnego ani chemicznego wspomagania płukania zwrotnego - wystarczy jedno- lub dwugodzinne czyszczenie CIP co dwa lub trzy miesiące. Oszczędność czasu w porównaniu z innymi systemami MBR jest bardzo duża.
Dlugie cykle czyszczenia CIP przynosza równiez korzysci w postaci minimalizacji zuzycia membran i srodków chemicznych.
Zalety filtracji w bioreaktorach membranowych
Nowa wersja naszych modułów filtracyjnych do bioreaktorów membranowych zawiera szereg ulepszeń, które zwiększają wydajność, zmniejszają zużycie energii i jeszcze bardziej redukują koszty utrzymania.
Doskonała jakość wody dzięki bioreaktorowi membranowemu
Jedną z największych zalet bioreaktorów membranowych jest doskonała jakość wody w ściekach. W związku z tym, że wymagania prawne stają się coraz bardziej rygorystyczne, inwestując w moduły membranowe MBR Alfa Laval można mieć pewność, że jest to rozwiązanie przyszłościowe.
Membrana stanowi absolutną, fizyczną barierę, która usuwa wszystkie bakterie i wiele innych patogenów, jak również wszelkie mikroplastiki, dzięki czemu nadaje się do wielu korzystnych zastosowań związanych z ponownym wykorzystaniem, na przykład do nawadniania.
System MBR jest również doskonałym rozwiązaniem do usuwania związków chemicznych, mikrozanieczyszczeń i farmaceutyków ze ścieków komunalnych i szpitalnych.
Membrany MBR Alfa Laval posiadają akredytację California Title 22 i udowodniły swoją całkowitą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń mikroplastikowych w ostatnich badaniach przeprowadzonych na oczyszczalni ścieków w Danii. Dlatego też, możesz być pewien, że spełnisz przyszłe potrzeby operacyjne Twojej firmy i Twojego lokalnego środowiska.
Membrany MBR - niskie koszty energii
Energia jest głównym kosztem eksploatacji instalacji MBR, co sprawia, że efektywność energetyczna jest kwestią pierwszorzędnej wagi. Membrany MBR Alfa Laval oferują wiodącą na rynku wydajność przy najniższych możliwych kosztach energii.
Unikalna konstrukcja LowResist™ naszych membran MBR umożliwia ich eksploatację z wykorzystaniem grawitacji jako jedynej siły napędowej, co eliminuje koszty związane z mocą pomp.
Nowy S Aerator™ Alfa Laval pozwala zoptymalizować oczyszczanie powietrza, a tym samym zużycie energii przez dmuchawę powietrza, bez ryzyka zwiększonego zablokowania aeratora lub zwiększonego zanieczyszczenia membrany.
Minimalne czyszczenie modułu membranowego
Bardzo niskie ciśnienie trans-membranowe (TMP), które jest podstawą technologii modułu membranowego LowResist, minimalizuje osadzanie się zanieczyszczeń, a tym samym potrzebę czyszczenia. Niskie TMP eliminuje zamulanie porów, co oznacza, że jedyne czyszczenie, jakiego potrzebuje filtr MBR Alfa Laval to odprężanie/oczyszczanie powietrzem co 10 minut i CIP 4-6 razy w roku.
Innymi słowy:
- Brak płukania wstecznego
- Niewielkie zapotrzebowanie na chemiczne płukanie wsteczne i w większości przypadków brak konieczności namaczania
- Nie ma potrzeby wyjmowania modułu filtracyjnego ze zbiornika w trakcie jego eksploatacji
- Minimalne CIP
- Minimalne użycie środków chemicznych
- Ogromna oszczędność czasu
- Mniejsze zużycie membran i pomp
Łatwa, niezawodna obsługa
Każdy szczegół systemu membranowego MBR Alfa Laval został zaprojektowany i wyprodukowany specjalnie do zastosowania w oczyszczalniach ścieków. W systemie nie ma ruchomych części ani zaworów w osadzie, a wykorzystanie pomp zostało zminimalizowane. Nic nie zostało pozostawione przypadkowi, aby zapewnić maksymalną niezawodność i najniższe możliwe wymagania konserwacyjne.
Nie ma żadnych czynności konserwacyjnych, które wymagałyby wyjęcia modułu filtracyjnego ze zbiornika bioreaktora lub jego opróżnienia. W przypadku konieczności wymiany membrany, nasz unikalny system QuickSwap pozwala na wykonanie tej czynności w rekordowo krótkim czasie w zbiorniku membranowym.
W przypadku przebudowy istniejącej oczyszczalni ścieków na technologię MBR nie są wymagane żadne zaawansowane szkolenia dla personelu. Wszystkie technologie zastosowane w naszym systemie będą znane Państwa pracownikom.
CAPEX - niski koszt inwestycji
Membrany MBR Alfa Laval zapewniają maksymalną wydajność w każdej dostępnej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy budujesz nową instalację, czy modernizujesz istniejącą, przekonasz się, że nasze rozwiązania zmniejszają nakłady inwestycyjne (CAPEX).
Nowe oczyszczalnie ścieków
W przypadku nowych instalacji, wybierając Alfa Laval, można znacznie zaoszczędzić na pracach ziemnych. Wielkość zbiornika może być mniejsza niż w przypadku innych systemów MBR, dzięki wysokiej gęstości membrany i możliwości pracy przy wyższym stężeniu zawiesiny ciał stałych. System Alfa Laval może pracować przy nawet 50% wyższym stężeniu zawiesiny niż rozwiązania z włóknami pustymi, co pozwala na zastosowanie mniejszego zbiornika.
W systemie Alfa Laval nie ma potrzeby instalowania pomp do recyrkulacji osadu. Odbywa się to za pomocą podnośnika powietrznego, co oznacza, że powietrze oczyszczające cyrkuluje osad. Dzięki prostej konstrukcji membrany MBR Alfa Laval, oszczędza się również na pompach i rurociągach. Ponieważ system może pracować z grawitacją jako siłą napędową, pompa CIP jest jedyną pompą, której potrzebujesz.
Istniejące instalacje
W przypadku istniejących instalacji, duża elastyczność naszego systemu filtracji MBR umożliwia dopasowanie go do każdej istniejącej infrastruktury. Możesz wybrać, czy chcesz pozwolić grawitacji napędzać system, czy użyć niskoenergetycznych pomp permeatu. Z naszym asortymentem modułów membranowych w różnych rozmiarach, możemy zapakować maksymalną wydajność membrany do istniejącego zbiornika(ów).
Serwis
Membrany MBR i serwis urządzeń
Nasze systemy MBR charakteryzują się łatwą i rzadką obsługą. Wszystkie prace konserwacyjne wykonywane są z modułami membranowymi w zbiorniku. Nie ma potrzeby, aby kiedykolwiek wyjmować moduły ze zbiornika w trakcie ich użytkowania.
Ponieważ membrany MBR Alfa Laval działają w oparciu o siłę grawitacji i unoszenie powietrza, nie ma potrzeby serwisowania pomp wody czy szlamu. Jedynie zawory, pompa CIP i dmuchawa powietrza wymagają sporadycznego serwisowania.
Jeśli musisz wymienić membrany w module pod koniec ich żywotności, przekonasz się, że nasza nowa konstrukcja QuickSwap znacznie ułatwia tę pracę. Wszystkie membrany w module są zamontowane w kasecie, wystarczy obniżyć poziom zbiornika i wymienić całą kasetę z membranami.
Dowiedz się więcej o QuickSwap
Modułowa konstrukcja oznacza, że potrzebujesz tylko 1,3 m wolnej przestrzeni nad krawędzią zbiornika, aby podnieść moduły na miejsce podczas instalacji. Jest to cenne, jeśli MBR znajduje się w pomieszczeniach zamkniętych i przestrzeń jest ograniczona.
Service Agreements
Entering a Service Agreement with Alfa Laval gives you full peace of mind and guaranteed performance. Alfa Laval’s team of experts make sure you get the flux and TSS level specified in your agreement.
All we ask is that you send us operating data three times per year so we can evaluate the operation of your system. Once per year, an Alfa Laval expert visits your plant to discuss optimization possibilities and make a visual inspection.
If you have a Service Agreement, we are also present during commissioning, and the mechanical warranty is extended up to 5 years.
Rok z życia membrany MBR Alfa Laval
Współpraca
Chętnie udzielimy Państwu wsparcia na każdym etapie procesu, począwszy od wstępnej fazy projektowania, a skończywszy na całym okresie eksploatacji Państwa instalacji.
Nasza współpraca z klientami często rozpoczyna się w fazie projektowania, gdzie możemy pomóc w optymalizacji instalacji, aby zapewnić maksymalną wydajność, jakość wody i efektywność energetyczną. Elastyczność naszego systemu pozwala nam na dostosowanie nowej instalacji do Państwa wymagań, a my dbamy o to, aby biologia w Państwa zbiorniku miała jak najlepsze warunki.
Możemy również dostarczyć urządzenia do odwadniania osadu, które są sprawdzone pod względem spełniania wymagań stawianych przez cząstki stałe produkowane w instalacjach MBR.
Globalna sieć serwisowa
Z Alfa Laval jako partnerem serwisowym, pomoc jest zawsze w zasięgu ręki. Personel serwisowy Alfa Laval działa w blisko 100 krajach i jest gotowy do udzielenia pomocy w lokalnym języku. Nasz sprawny łańcuch logistyczny zapewnia, że wszystkie potrzebne części zamienne są dostarczane tak szybko, jak to tylko możliwe.